Milí starí rodičia,
žiaci prvého až piateho ročníka pozývajú svoje babky a dedkov na kultúrny program pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Tešíme sa na Vás v pondelok 28.10.2024 o 15.30 v školskej jedálni.
Milí starí rodičia,
žiaci prvého až piateho ročníka pozývajú svoje babky a dedkov na kultúrny program pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Tešíme sa na Vás v pondelok 28.10.2024 o 15.30 v školskej jedálni.
Tatranská Lomnica je nádherná podtatranská obec, v ktorej žiaci tretieho a štvrtého ročníka našej školy strávili príjemný pobyt v škole v prírode. Týždenný pobyt od 30.9. do 4.10. bol naplnený spoznávaním nových prírodných, ale aj zábavných zaujímavostí.
V pondelok sme sa zoznámili s Tatranskou Lomnicou a pozreli si krásy obce. V utorok plnými silami zdolávali Sliezsky dom. Vláčikom sme sa odviezli do Tatranskej Polianky. Sedemkilometrovú trať výstupu na Sliezsky dom zvládli všetci. Cestou nás sprevádzalo slniečko, ktoré nám pomáhalo kráčať ľahšie a s úsmevom na tvárach. Zo Sliezskeho domu bol prekrásny výhľad na Gerlachovský štít. V stredu pršalo, ale dážď nás neodradil, aby sme sedeli na ubytovni. V dopoludňajších hodinách nás vláčik odviezol do Popradu. V obchodnom centre Fórum si žiaci nakúpili hračky, sladkosti a zabavili sa v detskom kútiku plnom športových atrakcií. Popoludní sme sa prešli po Štrbskom plese. Nakŕmili sme kačičky plávajúce vo vode, obdivovali okolie a v pršiplášťoch sa vláčikom vrátili na ubytovňu. Vo štvrtok sa žiaci tešili z návštevy Tricklandie a Dobrej hračky. Tricklandia je miesto, kde sme zažili jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch sme našli námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska (napr. Vlkolinec, Dunajec, Bojnický zámok a iné).V Dobrej hračke objavovali atrakcie interaktívnej galérie na policajnej stanici, hasičskej stanici, vyskúšali si prácu módnych návrhárov, nechali sa unášať tónmi v hre na hudobných nástrojoch, plavili sa loďou a cestou chytali rybky, nakupovali ovocie, zeleninu, potraviny.
Návrat domov bol plný emócií a spomienok na príjemne prežité chvíle na miestach, ktoré nám poskytli zdravý čerstvý vzduch a spoznanie nových zaujímavostí pod Tatrami.
Mgr. Nagajdová
Koniec septembra už tradične patrí oslave Európskeho dňa jazykov. Každoročne, 26. septembra, si pripomíname nielen bohatstvo a rozmanitosť jazykov, ktoré nás obklopujú, ale aj ich úlohu v našom každodennom živote. Po celom svete sa v tento deň konajú rôzne podujatia, ktoré poukazujú na dôležitosť učenia sa cudzích jazykov. Jazyk je mostom medzi kultúrami, prostriedkom komunikácie a nástrojom pre vzdelávanie. V Európe máme to šťastie, že sme domovom pre viac ako 200 jazykov, čo je skutočný poklad, ktorý by sme mali chrániť a oceňovať. Učitelia sú väčšinou tí, ktorí inšpirujú a motivujú žiakov objavovať nové svety prostredníctvom cudzích jazykov. A častokrát zistíme, že učenie môže byť aj zábava...
Presvedčili sa o tom aj naši žiaci, ktorí sa počas celého týždňa jazykovo vzdelávali v rámci viacerých predmetov, čo ešte viac umocnilo trvalejšie zapamätanie si jednotlivých poznatkov. Učenie sa jazykov je prínosom pre mladých aj starých - človek nie je nikdy príliš starý na to, aby sa naučil nový jazyk a tešil sa z príležitostí, ktoré sa mu tým otvoria. Aj zopár slov jazyka krajiny, ktorú navštívime, napr. počas dovolenky, nám ľahšie umožní nadviazať nové priateľstvá a kontakty.
V piatok 4.10.2024 sme s našimi žiakmi 7. ročníka navštívili miestny archív, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o tom, ako sa uchovávajú a chránia historické knihy a spisy. Naša cesta začala v knižnici, kde sme videli stovky kníh zoradených podľa rôznych tém a období. Dozvedeli sme sa, že žiaci majú možnosť kedykoľvek navštíviť túto knižnicu, ak budú chcieť načerpať nové vedomosti. Následne nás zobrali do archívu, kde nám ukázali, ako sa správne skladujú staré spisy, aby sa zachovali pre ďalšie generácie. Mali sme možnosť vidieť aj veľmi staré dokumenty, ku ktorým nemá bežná verejnosť prístup. Najviac žiakov zaujalo, keď nám pracovníci archívu predstavili prácu archivára. Dozvedeli sme sa, že archivár musel byť veľmi trpezlivý a zručný, pretože musel písať jasne a bez chýb, aby sa dôležité informácie nestratili. Žiaci mali možnosť vyskúšať si písanie na písacom stroji alebo zhotoviť hrebeňovú väzbu. Návšteva archívu bola pre žiakov veľmi zaujímavá a poučná.
Mgr. Ján Hrabčák
Projekt Školy idú na repre sa teší veľkému záujmu po celom Slovensku. Hokejový zápas medzi Prešovom a Slovenskom U18 si nenechali ujsť ani naši žiaci. Užili si super atmosféru, videli zaujímavý duel a priniesli domov zážitky i suveníry.
Vážení rodičia, zákonní zástupcovia,
pozývame Vás na rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční 08. októbra 2024 (utorok) o 15:30 hod. v školskej jedálni.
Následne bude rodičovské združenie pokračovať v jednotlivých triedach.
Tešíme sa na Vašu účasť.
Vedenie školy a triedni učitelia
Sú chutné, kvalitné a čerstvé... V dnešnej dobe plnej "chémie" a "éčok" sa čoraz viac zdôrazňuje význam lokálnych potravín, ktoré neprecestovali polovicu zemegule. Chuť zeleniny z vlastnej záhradky a z obchodného reťazca sa nedá vôbec porovnať. Potvrdili nám to aj naši žiaci, pre ktorých členovia školského parlamentu a kolégia Zelenej školy pripravili zdravú desiatu z lokálnych surovín. Chlebíky s tvarohovou a tuniakovou nátierkou a čerstvo odtrhnutou zeleninou z našich záhonov im ihneď zachutili. Vyvýšené záhony sme vybudovali svojpomocne v rámci Zelenej školy s finančnou podporou grantovej schémy #zlepšimeto, ktorú vyhlasuje každoročne Rada mládeže Prešovského kraja a Prešovský samosprávny kraj.
Koordinátorky Zelenej školy a Školského parlamentu pri OA
Vo štvrtok 19. septembra si členovia školského parlamentu a kolégia Zelenej školy pripravili pre deti zo základnej školy desiatu z lokálnych zdrojov, pričom použili zeleninu, dopestovanú na školských záhonoch. Akcia bola financovaná z grantovú schémy #zlepšimeto, ktorú vyhlasuje každoročne Rada mládeže Prešovského kraja a Prešovský samosprávny kraj. Deti zo základnej školy sa dozvedeli, prečo by sme mali preferovať potraviny z blízkeho okolia a pozreli si naše vyvýšené záhony a nádrže na zachytávanie dažďovej vody, ktoré sme rovnako obstarali z grantu #zlepšimeto.
koordinátori Zelenej školy a Školského parlamentu pri OA
Dňa 22. augusta si každoročne pripomíname Svetový deň folklóru. Na našej škole sme ho oslávili síce o niečo neskôr, ale o to radostnejšie. Telocvičňou sa skoro dve hodiny rozliehali ľudová hudba a spev, ako aj radosť z tanca členov detského folklórneho súboru Makovička, ktorý v našom regióne pôsobí už od roku 1997. Jeho súčasťou sú mladí ľudia vo veku 7 - 14 rokov, ktorým učaroval ľudový spev, ľudový tanec a ľudová hudba. Ďakujeme riaditeľovi Podduklianskeho osvetového strediska Mgr. Miroslavovi Štoffovi a našej žiačke Zoe Hutňanovej za prípravu takého krásneho podujatia, ako aj za to, že zachovávajú a šíria tradície, hodnotu a krásu našej ľudovej kultúry.
Mgr. Tatiana Braslavská
Dňa 9. septembra si každoročne pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia. V roku 1941 v deviaty septembrový deň, presne pred 83 rokmi, začal v slovenskom štáte platiť Židovský kódex, vládne nariadenie o právnom postavení Židov, ktoré zbavilo židovských obyvateľov aj základných ľudských práv. Nasledovali deportácie Židov do nacistických koncentračných táborov, odkiaľ sa už väčšina z nich nevrátila Tento deň sme si pripomenuli aj v našej škole exkurziou do Židovskej synagógy a na Židovský cintorín v Bardejove. Rozprávanie pána Cyrila Bogoľa, dlhoročného správcu Židovskej synagógy, o holokauste a židovskom náboženstve, nás na niekoľko hodín prenieslo do vtedajšej neľahkej doby a pomohlo nám porozumieť mnohým historickým súvislostiam.
Návšteva Židovského cintorína, kde najstarší náhrobok pochádza z roku 1796, ešte umocnil naše pocity a dojmy. Starší žiaci, ktorí sa minulý rok zúčastnili exkurzie v poľskom Osvienčim, porozprávali o svojich zážitkoch a skúsenostiach mladším žiakom. Žiaci prvého stupňa poukázali svojou tvorivou aktivitou na dôležitosť zachovania mieru vo svete.
Históriu by sme si mali pravidlene pripomínať, aby sa jej temná časť už nikdy viac nezopakovala.
Mgr. Tatiana Braslavská
Dajme spolu gól
Cieľom krúžku je poznať pravidlá futbalu, rozvíjať pohybové zručnosti, vytrvalosť, silu. Rozvíjať svoje mentálne myslenie, riešenie situácií, pri ktorých je dôležité rýchle rozhodnutie sa. Naučiť sa tímovej spolupatričnosti a tomu, že jednotlivec v kolektívnom športe veľa nedosiahne, jeden od druhého sú závislí.
Cieľová skupina: 1.-4. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Igor Sagan
Tancuj, tancuj, vykrúcaj...
Tanečný krúžok je určený pre deti, ktoré majú radi tanec a radi sa pohybujú v rytme hudby. Naučíme sa rôzne tanečné prvky a krokové variácie. Zoznámime sa s viacerými druhmi tanca - moderné, ľudové... Popritom nebude chýbať kopec zábavy. Naučenými tancami sa budeme prezentovať na školských akciách.
Cieľová skupina: 1.-4. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Ingrid Lukáčová
Bedminton
Cieľom krúžku je zoznámiť deti s týmto rýchlym a zaujímavým športom, ktorý rozvíja postreh, koordináciu a ako bonus si pri ňom rozhýbete všetky svaly tela. Bedminton je jeden z najrýchlejších raketových športov. Deti tak trénujú postreh a kondíciu. Počas jedného tréningu často nabehajú až niekoľko kilometrov. Ale najdôležitejšie v našom krúžku je radosť z hry a športovanie s kamarátmi!
Cieľová skupina: 2. - 4. roč. (krúžok sa koná v utorok)
Vedúci krúžku: Mgr. Lucia Smaržiková
Pozrime sa do sveta rozprávok
Krúžok má za cieľ vzbudiť u detí záujem o umelecké aktivity v oblasti divadla a umeleckého prednesu. Cieľom krúžku je naučiť deti milovať slovenský jazyk, svoju rodnú reč, vážiť si ju a vedieť s ňou správne narábať. Rozvíjať slovnú zásobu a pripravovať so žiakmi aktivity v rusínskom nárečí. V priebehu jednotlivých stretnutí budeme pracovať s vlastným hlasom a telom pri nácviku rôznych dramatických žánrov, kultivovane sa vyjadrovať a prezentovať, využívať svoj tvorivý potenciál, samostatne pracovať, uplatňovať svoje možnosti v konkrétnej individuálnej a skupinovej práci. Prirodzenou činnosťou - hrou, budeme vytvárať vlastný svet s vlastnými pravidlami, ktorý deti privedie k poznaniu rozprávok, príbehov, riekaniek, piesní a tancov. Budeme upevňovať svoje sebavedomie a schopnosti. Zároveň rozvíjať osobnosti detí, odvahu presadiť sa a ukázať svoj talent.
Cieľová skupina: 3. - 6. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Jana Nagajdová
Loptové hry
Cieľom krúžku je rozvíjať pohybové schopnosti a zručnosti žiakov vo viacerých loptových hrách ako je vybíjaná, volejbal, basketbal a futbal. Rozvíjať pohybové schopnosti - rýchlosť, vytrvalosť, ohybnosť a koordináciu. Vytvoriť pozitívny vzťah k športu, pohybu a aktívnemu využívaniu voľného času.
Cieľová skupina: 3. - 4. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Silvia Brjančinová
Aktívna škola – aktívne prestávky
Cieľom krúžku je pomocou cvičenia zvýšiť produktivitu u detí na hodinách, zlepšiť pozornosť a pamäť, zlepšiť náladu a schopnosť vyrovnať sa so stresom. Vytvoriť pozitívny vzťah k pohybu ako takému. Ukážka využitia voľného času pohybovou aktivitou aj v kratšom čase.
Cieľová skupina: 1. - 9. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Silvia Brjančinová
Volejbal
Cieľom krúžku je efektívne prispieť k optimálnemu telesnému rozvoju žiakov, k rozvoju špecifických pohybových schopností vo volejbale, k zvýšeniu úrovne ich športovo-pohybovej výkonnosti, súťaženia, upevňovania aktívneho vzťahu žiakov k telesnej výchove a k športovaniu všeobecne. Dosiahnuť takú úroveň teoretického a praktického telovýchovného vzdelania, ktorá umožní žiakom ďalšie samostatné sebavzdelávanie, sebazdokonaľovanie, ale tiež usmerňovanie v telovýchovnej činnosti iných.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Rastislav Paňko
Nohejbalový
Cieľom nohejbalového krúžku je vytvoriť pozitívny postoj k športovej aktivite, vzbudiť záujem o pravidelnú športovú činnosť, mať radosť z pohybu, získať základné zručnosti nohejbalu a jeho pravidiel, pochopiť význam pohybu pre svoje zdravie, utužovať dobré vzťahy.
Cieľová skupina: 5. - 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Igor Sagan
Florball
Cieľom je optimálny telesný rozvoj žiakov, zvýšenie úrovne ich športovo-pohybovej výkonnosti, súťaženia a upevňovania aktívneho vzťahu žiakov k telesnej výchove .
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Branislav Popik
Bedminton
Cieľom je optimálny telesný rozvoj žiakov, zvýšenie úrovne ich športovo-pohybovej výkonnosti, súťaženia a upevňovania aktívneho vzťahu žiakov k telesnej výchove .
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Branislav Popik
WingTsun
Cieľom je výuka zakladov sebaobrany, zvýšenie úrovne športovo-pohybovej výkonnosti, pestovanie trpezlivosti, disciplíny a upevňovania aktívneho vzťahu k športu .
Cieľová skupina: 7. – 9.roč. !Pozor: výuka len vo večerných hodinách (18:00 -19:30)!
Vedúci krúžku: Mgr. Branislav Popik
Kreatívny ateliér
Krúžok je vhodný pre deti s fantáziou a nekonečnými tvorivými schopnosťami, ktoré majú chuť tvoriť pekné veci vlastnými rukami. Cieľom krúžku je naučiť deti tvoriť rôzne veci z najrôznejších materiálov a tým rozvíjať a podporovať ich tvorivosť a kreativitu, fyzickú zručnosť a jemnú motoriku. Krúžok ponúka deťom možnosť sebarealizácie a výsledkom každej ich činnosti budú rôzne diela vyrobené vlastnými rukami.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč. (krúžok sa koná v stredu)
Vedúca krúžku: Mgr. Lenka Olejárová
Hravá matematika
Krúžok pre rozvoj matematickej gramotnosti pre žiakov 2. stupňa ZŠ. Krúžok je zameraný na počítanie zaujímavých úloh z oblasti matematiky. Príprava na matematické súťaže, ktoré podporujú rozvoj matematického nadania žiakov. Riešenie úloh z matematickej olympiády, Pytagoriády, Matematického klokana, iBobor.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Zuzana Rodáková
Matematika v kocke
Cieľom krúžku je riešenie úloh zameraných na upevňovanie učiva matematiky základnej školy. Príprava žiakov na matematické súťaže, na Testovanie 9 a na prijímacie pohovory z matematiky na stredné školy.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Martina Hrižová
Prvá pomoc
Cieľom krúžku je formovať u detí vzťah k ľuďom v núdzi, chorým, zraneným a naučiť ich v prípade potreby poskytnúť predlekársku prvú pomoc. Žiaci sa učia správne rozpoznávať jednotlivé stavy ľudského organizmu, rozpoznávať a popísať príčiny, príznaky, postupy pri poskytnutí prvej pomoci pri bezvedomí, krvácaní, šoku, zlomeninách, popáleninách, najčastejších poraneniach a akútnych stavoch. Nadobudnuté poznatky a vedomosti si vždy prakticky vyskúšajú na modelových situáciách.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Tatiana Braslavská
Tajomstvá prírody
Cieľom krúžku je odhaľovať tajomstvá prírody a jej zákonitostí hravou formou pomocou rôznych pokusov, pozorovaní, bádateľských aktivít, práce s lupou a mikroskopom, kľúčmi a atlasmi na určovanie prírodnín. V rámci krúžku budeme často podnikať prechádzky a krátke výlety do okolitej prírody a vnímať ju všetkými zmyslami. Vytvoríme si herbáre a rôzne učebné pomôcky. Zanietení žiaci sa budú pripravovať na rôzne biologické a environmentálne súťaže. Rozšíria si tým vedomosti, skúsenosti a zručnosti v predmete biológia, ktoré môžu využiť pri ďalšom štúdiu.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúca krúžku: Mgr. Tatiana Braslavská
Zelená škola
Problémov životného prostredia je veľa. Cieľom krúžku je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do školy reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe. Vďaka tomuto krúžku si žiaci spoločne s učiteľmi, rodičmi a nepedagogickými zamestnancami rozvíjajú prostredníctvom zážitku tvorivé a kritické myslenie a realizujú inšpiratívne riešenie environmentálnych a spoločenských výziev. Program Zelená škola podporuje tímovú prácu a pomáha vytvárať spoločnú víziu školy, ktorá rešpektuje a prakticky chráni životné prostredie. V tomto školskom roku sme si zvolili prioritnú tému: Zeleň.
Cieľová skupina: 5. - 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Jana Tyčová
Geoško
Činnosť krúžku bude zameraná na prípravu na geografickú olympiádu a poznanie základného obsahu a druhov turistiky. Cieľom bude priblížiť žiakom historické a kultúrne pamiatky, ako aj najvýznamnejšie chránené územia v okolí svojho bydliska a regiónu. Naučiť žiakov pracovať s atlasom a orientovať sa v prírode podľa turistických značiek a máp, vytvoriť vzťah k prírode a nadšenie pre spoznávanie jej špecifík.
Cieľová skupina: 5. - 9. roč.
Vedúci krúžku: Mgr. Alena Biskupová
Kreatívne tvorenie
Chcete zvládnuť rôzne druhy ručných prác ako je šitie, vyšívanie, háčkovanie, vypaľovanie na drevo, macrame, servítková technika, pletenie z pedigu? Osvojíte si základné postupy pri rôznych technikách, vyrobíte si darčeky pre svoje potešenie a svojich blízkych, naučíte sa plánovať, organizovať prácu a hospodárne využívať zdanlivo nepotrebné veci.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč.
Vedúci krúžku: RNDr. Mária Makutová
Historický krúžok
Cieľom krúžku História extra je vytvárať u žiakov záujem bližšie spoznávať historické obdobia hravou formou, pripravovať sa na Dejepisné olympiády a organizovať dejepisné vychádzky po okolí.
Cieľová skupina: 5. – 9. roč. (krúžok sa koná v utorok)
Vedúci krúžku: Mgr. Ján Hrabčák
DElingo – nemčina pre teba!
Cieľom krúžku je objaviť rozmanitosť nemecky hovoriacich krajín a zlepšiť komunikáciu v praktickej konverzácii formou kvízov a interaktívnych cvičení. Ak chceš cestovať, brigádovať či len jednoducho nabrať odvahu "rozviazať si jazyk", prihlás sa na DElingo – nemčina pre teba!
Cieľová skupina: 5. - 9. roč.
Vedúci krúžku: PaedDr. Milan Harhaj
Zoznam pomôcok a potrieb do 1. ročníka
Prezuvky
- so svetlou podrážkou, s uzavretou pätou, nie šľapky
Vešiak
- do šatňovej skrinky
Hygienické potreby
- menší uterák s uškom na zavesenie, tekuté mydlo, 1 ks toal. papier,
4 ks - hygienické vreckovky, 1 balík kuch. utierky
- všetko vložiť do „hygienického“ vrecúška
Vrecúško na TEV
- tepláková súprava, kraťasy, biele tričko, tenisky alebo cvičky so svetlou, nešmykľavou podrážkou, biele ponožky
Škatuľa na VYV
- anilinové farby, pohár na vodu (nie sklenený), 2 ks guľatých štetcov (tenší a hrubší), voskovky, lepidlo (vysúvacia lep. tyčinka), nožnice s guľatým hrotom, fixky, handrička, gumový obrus, staršie tričko, košeľa alebo plášť na prezlečenie, plastelína, 20ks výkres A4, farebné papiere,
Peračník
2 ks atramentové pero (najlepšie zn. TORNADO), 3 ks ceruza mäkká (č. 2), farbičky, strúhadlo, gumu, štvortuhové pero (zel., červ, čierna),
zmizík zatiaľ nie!, malé pravítko
Ostatné
- dosky malé (na zošity) a veľké (na šlabikár a PZ)
- náčrtník alebo zošit na kreslenie pre voľné chvíľky
- desiatu baliť do malej uzatváracej dózičky (desiatovník)
- čaj /voda do plastovej nerozbitnej fľaše
- zošity 511 - 5ks s pomocnou linkou, 5ks bez pomocnej linky),
520 - 4ks
- obaly na zošity a učebnice
- kladka na skrinku
- žiacku knižku dostanete
- črepníkový kvet na výzdobu triedy
- kľúčenka - deti dostanú čip - príchod i odchod zo školy, obedy
Web stránka školy
- sledujte oznamy k začiatku šk. r. 2024/2025
Komunikácia
-cez Edupage - známky, ospravedlnenky, oznamy, zadania domácich úloh..
Jedáleň
- Zaplatiť depozit 30€ koncom augusta
Kontakt na tr. učiteľku
e-mail: inka17.lukacova@gmail.com tel.č.: 0902 509 765
Všetky pomôcky označiť menom!!!
(najmä veci vo vrecúškach TEV, VYV a na prezuvkách)
Dotácia na stravu sa bude aj naďalej od 1.9.2024 poskytovať vo výške:
I.st 2,10 eur/každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v základnej škole na prvom stupni a odobralo obed (za vyučovanie v základnej škole sa pritom považuje aj individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v základnej škole),
II. st 2,30 eur/každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v základnej škole na druhom stupni a odobralo obed (taktiež platí, že sa za vyučovanie považuje aj individuálne vzdelávanie bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v základnej škola).
IBAN ŠJ SK84 8180 0000 0070 0051 7087
Každý zákonný zástupca dieťaťa bude musieť uhradiť 30,00€ zálohovú platbu za obedy na jedno dieťa.
Platbu je potrebné zrealizovať k 26.8.2024
Zo zálohovej platby sa bude sťahovať poplatok za obed vtedy, ak sa neuplatní dotácia. Zároveň sa z poplatku sťahujú režijné náklady na obed.
Štát nastavil podmienky bezplatných obedov tak, že dotáciu na obed poskytne iba vtedy, ak je žiak v škole a odoberie stravu v ŠJ. V prípade prečerpania (neodhlásenie žiaka zo stravy počas neprítomnosti v škole, neodobratie stravy žiakom v ŠJ, vyčerpané režijné náklady), je potrebné zábezpeku opäť uhradiť.
Pokiaľ zdravotný stav dieťaťa na základe posúdenia ošetrujúceho lekára vyžaduje osobitné stravovanie a zariadenie školského stravovania nezabezpečuje diétne jedlo, zriaďovateľ vyplatí dotáciu zákonnému zástupcovi dieťaťa (alebo fyzickej osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu).
ŠJ neposkytuje svojim stravníkom službu spojenú s výdajom stravy do obedára.
Dňa 27.05.2024 sa žiaci základnej školy zúčastnili konferencie o Jurkovi Lažovi. Kto to bol Jurko Lažo? Bol to významný rusínsky buditeľ, obhajca práv Rusínov, senátor a podnikateľ, ktorý sa snažil zlepšiť život ľudí v našom svidníckom regióne.
Naši žiaci boli tvoriví a na túto konferenciu si pripravili vlastnú tvorbu básničiek o Jurkovi a nakreslili výtvarné práce, ktoré symbolizovali jeho významné činy, ktoré v živote vykonal. Hlavným programom bolo divadlo o životnej ceste Jurka a nádherný spev Martina Kovaľa: ,,Poletiv bym“, ktorý symbolicky pesničkou pripomenul odchod Jurka do Ameriky a jeho lásku k rodnému kraju.
Súčasťou konferencie bola aj diskusia s primátorkou mesta Svidník Marcelou Ivančovou, profesorom Petrom Švorcom, autorom knihy o Jurkovi: ,,Od pluhu do senátorského kresla“, pani učiteľkou Kolečavovou, ktorá o ňom písala diplomovú prácu a samotným potomkom Jurka Laža, Michalom Lažom. Ďakujeme našim žiakom za ich vlastnú tvorbu a reprezentáciu našej Spojenej školy.
Mgr. Nikola Mihoková
Dňa 09. mája 2024 sa uskutočnil 13. ročník vedomostného kvízu ,,Svidník a okolie v čase druhej svetovej vojny“. Tohto kvízu sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka.
Začiatok kvízu bol obohatený prednáškami, ktoré sa venovali Dukelskému bojisku pod vedením DHM a Karpatsko-duklianskej operácii, ktorú podrobne opísal PaedDr. Jozef Rodák.
Na tento kvíz sa naši žiaci poctivo pripravovali a študovali dejiny Karpatsko-duklianskej operácie a dejiny druhej svetovej vojny. Novinkou v tomto školskom roku bolo rozdelenie žiakov do viacerých družstiev a súťaženie pomocou aplikácie Speed Quizzing. Našu školu reprezentovalo šesť súťažných družstiev. Zo 49 tímov zložených zo všetkých svidníckych škôl sme sa umiestnili na skvelom 3. mieste.
Blahoželáme tímu ,,Odvážlivcov", ktorí naozaj odvážne preukázali svoje vedomosti z našej histórie.
Mgr. Nikola Mihoková
Na základe výsledkov hodnotiacej návštevy z Rady Zelenej školy, ktorá na našej škole prebehla 11. júna môžeme s radosťou konštatovať, že sme opätovne obhájili titul Zelená škola, tentokrát v prioritnej téme "Voda" a získali medzinárodný certifikát. Zelená škola je najväčší výchovno-vzdelávací program v oblasti environmentálnej výchovy na svete, ktorý učí deti, ako žiť v súlade s prírodou a byť šetrní k zdrojom, ktoré nám Zem ponúka. Sme radi, že sme jeho súčasťou už od roku 2011 a svojimi aktivitami pomáhame krok za krokom zavádzať do školy praktické zmeny a znižovať tak ekologickú stopu.
Mgr. Tatiana Braslavská
Powered by aSc EduPage